Hrvatska udruga za epilepsiju i Odjel neurologije s epileptologijom, Klinike za pedijatriju KBC Sestre milosrdnice, organizirali su 11. Edukacijsko-rekreacijski kamp za djecu i mlade s epilepsijom u Selcu (odmaralište DND Trešnjevka), koji se održao od 2. do 7. rujna 2024. godine.
Osnovna svrha Kampa je u sigurnom okruženju omogućiti djeci interakciju s vršnjacima koja unaprjeđuje njihovo samopouzdanje, pružiti iskustvo koje pokazuje kako bolest ne mora biti prepreka za postizanje ciljeva te pomoći u razvoju korisnih navika koje će primjenjivati i nakon povratka kući.
Program Kampa uključivao je pet edukacijskih radionica – tri u suradnji s neuropedijatrom i dvije s kliničkim psihologom – te mnogobrojne sportske i zabavne aktivnosti. Edukacija se provodila kroz organizirane radionice, ali i spontano, tijekom svakodnevnih druženja s vršnjacima koji dijele slična životna iskustva. Djeca su sudjelovala u raspravama o temama vezanim uz epilepsiju, tijek liječenja i izazove života s ovom bolešću.
Osim edukacijskih, organizirane su i kreativne radionice te razne sportske i zabavne aktivnosti pod vodstvom stručnog medicinskog tima. U kampu je sudjelovalo 22 djece s epilepsijom koja su na stalnoj antikonvulzivnoj terapiji. Kroz zdravstvene radionice, uz vodstvo subspecijalista dječje neurologije i medicinskih sestara, polaznici su stjecali znanja o prepoznavanju simptoma koji mogu prethoditi napadaju, pravilnom uzimanju terapije i suočavanju s izazovima svakodnevnog života. Time su osnaženi da preuzmu veću odgovornost za svoje zdravlje.
Kamp je djeci pružio sigurno okruženje u kojem su mogla bez straha od stigmatizacije sudjelovati u raznim aktivnostima te dijeliti pozitivna iskustva s vršnjacima. Roditelji su istaknuli važnost kampa za razvoj veće neovisnosti i samostalnosti svoje djece, uz puno povjerenje u stručni tim organizatora. Aktivnosti poput odlazaka na plažu, plivanja, timskih sportova, glazbenih i kreativnih radionica, kao i edukativnih igara, ispunile su kamp smijehom i zabavom.
U suradnji s kliničkim psihologom radilo se na jačanju samopouzdanja i pozitivnog stava prema životu s epilepsijom. Volonteri su organizirali i radionicu osnovnog održavanja života kako bi djeca stekla sigurnost u pružanju prve pomoći.
Rezultati Kampa:
Kroz kamp su djeca proširila svoje znanje o epilepsiji, stekla korisne zdravstvene i socijalne navike te razvila veće samopouzdanje i osjećaj neovisnosti. Prijateljstva stvorena u kampu često ostaju za cijeli život, a iskustva stečena kroz program omogućuju djeci da se lakše suoče s izazovima svakodnevnog života.
Doprinos organizatora i donatora:
Organizaciju ovogodišnjeg kampa omogućili su članovi tima: doc. dr. sc. Monika Kukuruzović, dr. med.; Tena Trbojević, dr. med.; dr. sc. Maja Batista, mag. psych.; Kristina Kužnik, mag. med. techn.; Mirela Passero, ms, te gost volonter, prof. dr. sc. Robert Lovrić s Fakulteta za dentalnu medicinu i zdravstvo, Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku.
Uz podršku Hrvatske udruge za epilepsiju i donatora, realizacijom ovog kampa dodatno su obogaćena znanja i iskustva stručnjaka u radu s djecom i mladima s epilepsijom, čime je značajno doprineseno razvoju podrške ovoj ranjivoj skupini.